fbpx

Karbon ayak izi, küresel ısınmayı etkileyen sera gazlarının doğaya salınımı dolayısıyla oluşan bireysel karbon miktarını temsil eden bir kavram. Gündelik yaşantınızda uyguladığınız enerji kaynaklı eylemlerle karbon miktarınızı farkında olmadan önemli ölçüde artırıyor olabilirsiniz. Ancak modern dünyada hiç de sakınmadan tükettiğimiz bu yoğun enerji miktarını doğru yöneterek karbon ayak izini azaltmak mümkün.

Karbon ayak izinin ne anlama geldiğini detaylarıyla öğrenmek için Karbon ayak izi nedir? yazımızı okuyabilir, hazırladığımız 1 dakikalık videomuzu izleyebilirsiniz.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

1. Derecesi ayarlanabilir bir termostat kullanın ve normalden birkaç derece düşürün

Kışın evinizi ısıtmak hem pahalıdır hem de karbon ayak izinize önemli bir katkıda bulunur. Gezegene ve cüzdanınıza bir iyilik yapın ve termostat derecenizi birkaç derece düşürün. Gecelere ısıyı daha da düşürmelisiniz ve evde değilken tamamen kapatmalısınız. Evde olduğunuzu algılayan ve kendini ayarlayan akıllı bir termostata yatırım yapmak, karbon emisyonlarınızı azaltmanın başka akıllıca bir yolu.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

2. Gün ışığında perdelerinizi açın

Gündüzleri perdelerinizi açarak yıl boyunca enerji tüketiminizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Güneş ışınlarının ısısından faydalanabilmek için özellikle kış aylarında pencerelerinizi temiz tutmaya özen gösterin. Kış gecelerinde ise perdelerinizi kapatarak içerideki ısının dışarı sızmasını engelleyebilir, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Daha sıcak aylarda ise evin ısınmaması için perdelerinizi kapalı tutabilirsiniz. Bu alışkanlıkları yıl boyunca sürdürün ve ısıtma-soğutma faturalarınızdaki farkı görün.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

3. Az kirli kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayın

Çamaşır makinenizi çevreye biraz daha duyarlı hale getirmenin bir yolu soğuk su ayarını açmak. Bu basit değişiklik sayesinde çamaşır makinenizin karbon emisyonunu %75 oranında azaltabilirsiniz.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

4. Kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırlarınızı asın

Giysilerinizi geleneksel yollarla kurutmak çevreniz için çok daha iyi. Bir kurutucu yıkamaktan 5 kat daha fazla elektrik kullanıyor. Bir saat boyunca bir kurutucu çalıştırmak yaklaşık 225 ampulü yakmaya eşdeğer. Haliyle, kıyafetlerinizi basitçe kurutarak karbon ayak izinizin üçte birinden tasarruf etmeniz mümkün.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

5. Kullanılmayan elektronik eşyaları fişten çekin

Elektronik cihazların prize takılıyken de enerji emdiğini biliyor muydunuz? Yalnızca ABD’de her yıl bu sebepten 19 milyar dolara kadar enerji tüketiliyor. Herhangi bir kablo fişe takıldığı anda enerji çekmeye başlıyor, dolayısıyla cihazınız şarj olmasa dahi karbon ayak izinize katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Kullanmadığınız sürece elektronik aletlerinizi her zaman fişten çekili halde tutun.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

6. Şömine veya soba kullanımını en aza indirin

Karbonmonoksit gazı salınımı yapan şömine ve sobayı olabildiğince az kullanmaya gayret edin. Ayrıca lodoslu havalarda zehirlenmelere yol açabildiği için soba veya şömine olan evlerde karbonmonoksit dedektörü bulundurmakta fayda var.

Karbon ayak izi azaltmanın yolları

7. LED ampullere geçiş yapın

Konvansiyonel ampullerle karşılaştırıldığında yaklaşık %80 oranında enerji verimliliği gösteren LED ampuller uzun çalışma ömürleri ile de öne çıkıyor. Evinizi LED ampuller ile aydınlatarak karbon ayak izinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir