fbpx

Karbon ayak izi nedir?

İklim değişikliğinin gerçek çözümleri her ne kadar küresel ölçekte eylemler gerektirse de, toplumun çevreye olan etkilerinin farkındalığını artırabilmek ve bireysel olarak harekete geçmek açısından karbon ayak izi oldukça önemli bir konu.

Küresel ısınmaya sebep olan sera gazları, atmosferde en çok ısı tutma özelliğine sahip olan bileşikler olarak tanımlanabilir. Sera gazları içinde ise en büyük yüzdeye sahip olan gaz, karbondioksit.

Kısaca karbon ayak izi bir insan, olay veya ürünün atmosfere yaydığı toplam karbondioksit miktarıdır. Genellikle yıllık bazda hesaplanan karbon ayak izi aylık veya günlük olarak da ölçülebiliyor. Bu ölçümde CO2 dışında metan, azot oksit ve diğer sera gazları da dahil olmak üzere tonlarca karbon eşdeğeri gaz aynı ölçekte birleştirilerek hesaplanıyor.

Elbette ki, karbon ayak izinin ölçümünde birçok faktör göz önünde bulundurulmakta. Kuşkusuz, günlük hayatta bireysel olarak yapılan birçok eylem karbon ayak izini direkt ya da dolaylı yollardan artırıyor. Örneğin, bugün markete giderken bireysel aracınızı kullanmayı tercih ettiyseniz yolda harcadığınız benzin miktarı sizin günlük karbon ayak izinizi önemli ölçüde artırdı demektir. Ayrıca alışveriş sıklığı, sigara tüketimi, yeme içme alışkanlıkları, kıyafet seçimleri, günlük aktiviteler ve araç kullanımı gibi tercihlerin de atmosfere yaydığı toplam karbon miktarı, sizin toplam karbon ayak izinize katkıda bulunan faktörlerden birkaçı olarak sayılabilir.

Söz konusu karbon ayak izi olduğunda gözden geçirilecek ne kadar çok eylem var, değil mi? Öyle ki, bir fincan kahvenin bile tarladan size ulaşana dek ürettiği sera gazı miktarı karbon ayak izinizi artıran bir faktör olabiliyor. Marketlerde satılan yiyeceklerin oraya ulaşırken harcadığı karbon miktarı, o ürünü satın aldığınızda direkt olarak sizin hanenize de yazılıyor. Evinizin büyüklüğü, elektronik cihazlarınızın verimliliği, araba veya uçak kullanım sıklığınız, nasıl beslendiğiniz ve atığınızın ne kadarını geri dönüştürdüğünüz de göz önünde bulundurulan önemli faktörlerden.

Günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek ve daha çok ağaç dikerek karbon ayak izinizi azaltmanız mümkün. Toplu taşımayı daha sık kullanmak, evinizde enerji tasarruflu cihazlar tercih etmek, ısınma maliyetlerinizi azaltmak için evinize yalıtma sistemi yaptırmak, daha az et tüketmek de bu yolda başvurabileceğiniz yöntemlerden sadece birkaçı. Şunu belirtmek gerekir ki, karbon ayak iziniz asla sıfır çıkmaz. Ancak üzülmeyin, bu çıkan rakamı nötrlemek için de yapabilecekleriniz var. Ağaç dikerek veya çevreci projelere destek vererek karbon emisyonunuzun bir kısmını dengeleyebilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir