fbpx

https://www.youtube.com/watch?v=upXHHNcFblw&t=1s

1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetler, tüketicilere ücretli olarak verilmeye başlanacak. Neredeyse her alışveriş sonrası ürünleri evimize plastik poşetler ile taşıyoruz. Plastik poşetler bir petrol türevi olan polietilen maddesinden üretiliyor. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Eski Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür’ün 2017 yılında yaptığı açıklamaya göre, ülkemizde günde ortalama 510 bin ton plastik poşet üretiliyor.

Plastikler, içerdiği maddelerden dolayı ortama zararlı kimyasallar salarak insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Plastik poşetin yenisini üretmek, onu geri dönüştürmekten daha az maliyetli olduğu için geri dönüşüm tercih edilmiyor. Yaklaşık sadece 20 dakika kullanıp attığımız plastik poşetlerin yalnızca %1’i geri dönüşüme gönderiliyor. Geri kalanı doğada mikroplastiklere bölünerek yüzyıllar boyunca doğaya ve canlılara zarar vermeye devam ediyor. Örneğin, deniz canlıları büyük sularda biriken plastik atıkları besin sanarak tüketiyorlar. Sindiremedikleri bu plastik atıklar, onlara geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Ayrıca bazı deniz canlıları, bu plastiklere dolanarak vücutlarına kalıcı yaralar alıyor. EPA’nın yaptığı araştırmalara göre deniz kaplumbağalarının %86’sı, deniz kuşlarının %44’ü, deniz memelilerinin ise %43’ü bu plastiklere maruz kalarak zarar görüyor. Bir defa kullanıp çöpe attığımız plastik poşetler doğaya dağılıyor ve güneş ısısını absorbe ederek orman yangınlarının çıkmasına sebep olabiliyor.

  • Alışveriş alışkanlıklarınızı birkaç hamle ile değiştirerek plastik poşet kullanımınızı kolayca azaltabilirsiniz!
  • Alışveriş yaptığınız yerden plastik poşet talep etmek yerine tekrar kullanılabilir çantanızı yanınızda getirebilirsiniz.
  • Arabanızın kapı yanlarında bulunan ceplerde veya koltuk arkasındaki ceplerde daima birkaç adet bez ve file çanta bulundurabilirsiniz.
  • Alışveriş listenize ‘File ve bez çantanı unutma’ gibi uyarılar yazabilirsiniz.
  • Açık tahıl, bakliyat ve baharat alışverişleriniz için yanınızda kavanoz bulundurabilirsiniz.
  • Kullanmayacağınızdan emin olduğunuz plastik poşetleri ise çöp yerine size en yakın geri dönüşüm kutusuna bırakabilirsiniz.
  • Tekrar kullanılabilir çantaları tercih ederek, satın aldığınız gıdaların kimyasal ile temas etmesini engellemiş olursunuz.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Bşk. Yrd. Ferda Hekimci’nin açıklamasına göre her 5 tüketiciden 1’i bu şekilde hareket ederse 200 milyar adet poşetin tasarrufunu sağlamış olacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘2019 yılı itibarıyla poşetleri ücretli hale getiriyoruz. Plastik poşetlerin sebep olduğu tüm olumsuzlukları önlemek için yapılan düzenleme; 440 olan kişi başı plastik kullanımını 2019 yılı sonuna kadar 90’a, 2025 yılında ise 40 adede düşürmemizi sağlayacak. Dolayısıyla hedefimiz, 2025 yılında plastik poşet kullanımında yüzde 90 tasarruf sağlamak olacak.’ diye açıklamada bulundu.

Plastik poşetten daha sağlıklı ve daha dayanıklı olan bu sürdürülebilir çantaları tercih ederek hem çevreniz hem de kendiniz için yeşil bir adım atabilirsiniz!

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir